Sedem tipov na bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla

Sedem tipov na bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla

Sedem tipov na bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla
Aktuálne

Ani v predvianočnom období netreba zabúdať, že Betlehemské svetlo je oheň, ktorý nám pri neopatrnej manipulácii môže popri radosti priniesť aj nejaké to nešťastie. Aby boli sviatky naozaj pokojné a symbol Vianoc rozsvietil naše domovy presne tak ako má, prinášame niekoľko zaručených a základných tipov na jeho bezpečné udržiavanie.

Bezpečnosť je základom pokojných sviatkov a práve preto máme pre vás niekoľko overených tipov priamo od skautov, ktorí sa šíreniu a udržiavaniu Betlehemského svetla venujú roky. Inšpirujte sa a nájdite odpovede na otázky ako starostlivo a bezpečne udržiavať tento Plamienok z Betlehema.

Nehorľavé okolie

Dávajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť. Pomocníkom môže byť aj nehorľavá podložka. Lampu a hlavne sviečku držte čo najďalej od závesov, záclon, či suchých dekorácií z dreva, čečiny a ihličia. Pri sviečke odporúčame svietniky či lampáše, v ktorých je sviečka chránená napríklad sklom a pri jej prípadnom prevrhnutí sa nedostane do kontaktu s okolím, ktoré by mohla zapáliť.

Chránený proti vetru

Petrolejová lampa má hneď niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie horieť a tiež je sklom chránený pred vetrom, ktorý by ho mohol zhasnúť. Ak chcete mať Betlehemské svetlo doma čo najdlhšie, tak ho odložte na miesto mimo prievanu, aby sa vám nechcene nesfúklo.

Dobre vetraný priestor

Lampu doma skladujte na dobre vetranom mieste. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto lampa dymí. Treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej.

Veľkosť plameňa

Stiahnite plameň na minimum, ak s lampou nemanipulujete. Ušetrí sa tak olej a lampa vydrží horieť dlhšie. Pri manipulácii s ňou zasa zväčšite pootočením kolieska plameň, predídete tak jej zhasnutiu.

Zásobník oleja

Kontrolujte jedenkrát za deň množstvo oleja a priebežne ho dopĺňajte. Väčšia lampa dokáže bez dolievania horieť malým plameňom aj dva či tri dni. Dbajte na to, aby bola vaša lampa v dobrej kondícii a prípadne netiekla, predídete tak nešťastiu. Pri sviečke si pripravte si pripravte niekoľko kusov s dlhohodinovou výdržou.

Uskladnenie na noc

Počas dňa majte sviečku, či lampu na dohľad, aby bola pod kontrolou. Jej svetlom sa môžete tešiť v obývačke, kuchyni, kdekoľvek chcete. Počas noci však zvýšte mieru bezpečnosti, napríklad pri sviečke odložením do väčšieho hrnca, ktorý môžete trebárs umiestniť do vane, či sprchového kúta. Petrolejovú lampu zasa napríklad na balkón, verandu, či do pivnice.

Do kedy udržiavať Betlehemské svetlo

Nie je žiadne písané pravidlo, ktoré by hovorilo o tom, do kedy sa smie, či nesmie Betlehemské svetlo doma udržiavať. Primárne ho smerujeme na 24.12., kedy sa všetci skauti na Slovensku snažia o jeho distribúciu do čo najväčšieho počtu domácností. Tešiť sa z  neho však môžete aj počas nasledujúcich sviatočných dní. Pokojne aj do nového roka. Ak počas sviatkov ostávate doma a budete ho mať na dohľad, nie je jeho horenie problém do kedy budete chcieť. Ak však cestujete a odchádzate z domu, čoho dôsledkom by bol plamienok bez dozoru, odporúčame ho v takomto prípade zhasnúť, či nechať po dohľadom dohorieť.