Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 35-krát. Prajú si, aby rozžiarilo Vianoce pokojom, láskou a mierom

Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 35-krát. Prajú si, aby rozžiarilo Vianoce pokojom, láskou a mierom

Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 35-krát. Prajú si, aby rozžiarilo Vianoce pokojom, láskou a mierom
Tlačové správy

Družina roka prijala plamienok Betlehemského svetla od Dieťaťa svetla v rakúskom meste Linz v roku 2023. foto: Marián Suvák

BRATISLAVA – 11. decembra 2024. Betlehemské svetlo, prichádzajúce z Rakúska, sa dostane do rúk skautov už po tridsiaty piatykrát. V priebehu nasledujúcich dní skauti zabezpečia jeho distribúciu po celej krajine, hlavne prostredníctvom vlakových spojení. Už túto nedeľu dorazí k našim severným a východným hraniciam, aby ho prevzali poľskí a ukrajinskí skauti. Týmto spôsobom chcú skauti rozžiariť sviatočné dni nádejou a pokojom, ktoré symbolizuje práve Betlehemské svetlo. Ako prvý ho prevezme prezident Slovenskej republiky. 

Slovenskí skauti prinesú v sobotu 14. decembra Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpália počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v rímskokatolíckom kostole Votivkirche vo Viedni. Slávnosti, počas ktorej sa odpáli Betlehemské svetlo aj pre ľudí na Slovensku, sa zúčastnia dievčatá zo skautskej družiny zo 117. zboru Horné Srnie – Nemšová. Tie sa v aktuálnom roku stali víťazkami celoslovenskej medzidružinovej súťaže a aj vďaka titulu Družina roka majú tú česť priniesť medzi nás už tak neodmysliteľnú súčasť Vianoc. “Je to pre nás veľká česť a zároveň zodpovednosť. Máme pred sebou cestu, na ktorú sa tešíme a sme radi, že práve naša družina môže tento rok priniesť Betlehemské svetlo,” povedala Hana Makovcová zo skautskej družiny, ktorá nesie názov Kaktusky.

Ešte v ten večer, krátko po príchode na Slovensko, zavíta Betlehemské svetlo do prezidentského paláca v Bratislave, kde ho ako prvý na Slovensku prijme prezident Slovenskej republiky, Peter Pellegrini. Plamienok z Betlehema prevezme od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Mariánom Lezom a skautkami z Družiny roka.

V nedeľu 15. decembra v ranných hodinách odovzdajú slovenskí skauti Betlehemské svetlo počas svätej omše v katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule skautom a skautkám z Poľska. Slávnostnú svätú omšu bude celebrovať diecézny biskup František Trstenský. Týmto spoločným stretnutím sa nadväzuje na dlhoročnú tradíciu, kedy sa skauti z oboch krajín stretávajú a odovzdávajú si symbol Vianoc. Rovnako v ranných hodinách prinesú skauti Svetlo aj do Užhorodu, kde ho prevezmú skauti z Ukrajiny. Tento plamienok nádeje a pokoja prinesú do krajiny zasiahnutej pretrvávajúcou vojnou ako významný symbol hodnôt, ktorého je nositeľom. Slovenskí skauti zohrávajú kľúčovú úlohu pri prenose Betlehemského svetla smerom k našim severným a východným susedom.

Počas predvianočného víkendu v sobotu 21. decembra budú už od skorého rána  skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby mal k nemu prístup čo najväčší počet ľudí.

Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Svetlo prinesú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 31-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska – na Lomnický štít. V predvianočnom období sa do šírenia Svetla k ľuďom, do obcí a do jednotlivých ustanovizní zapájajú stovky skautov. „Svetlo nádeje roznesieme po celom Slovensku už po tridsiaty piatykrát ako symbol pokoja, lásky a mieru. Chápeme však, že v dnešnej, častokrát rýchlej a hektickej dobe, nemusí symbolika horiacej sviečky stačiť k vianočnej atmosfére a pohode. Aj z tohto dôvodu v tomto roku spolupracujeme s IPčkom, ktoré poskytuje psychologickú poradňu a pomáha ľuďom, ktorí uviazli v tme,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. „S blížiacimi sa sviatkami stúpa aj intenzita volaní o pomoc. Vianoce nie sú pre všetkých sviatky pokoja, mnohí z nich majú stres, pociťujú úzkosť, zažívajú osamelosť a v tichu, ktoré na chvíľu zavládne, sa môžu cítiť ešte horšie. Chceme im preto počas celého decembra hovoriť o svetle,“ doplnil Marek Madro, zakladateľ projektu internetovej poradne pre mladých.

Aj tento rok pripravujú skauti interaktívnu mapu s údajmi, kde a kedy bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. Viac ako 300 železničných staníc tak doplnia desiatky kostolov či ďalšie nespočetné množstvo miest, kam si môžu prísť ľudia v predvianočnom období, odpáliť Plamienok z Betlehema. „Všetky informácie sa snažíme zoskupiť na jedno miesto. Opäť chceme spoločne vytvoriť prehľadnú mapu s čo najväčším počtom miest, aby záujemci mali informácie, kde a kedy si po Betlehemské svetlo môžu prísť. Je to spoločná práca stoviek skautov na Slovensku, ktorí sa každoročne neúnavne snažia šíriť symbol Vianoc,“ hodnotí Suvák. Mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú. Potrebné je však dodať, že vzhľadom na spôsob šírenia Svetla odpaľovaním zo sviečky na sviečku, je v skutočnosti jeho dostupnosť mnohonásobne vyššia.

Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie,  ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Blízkom východe nebolo tento rok možné obvyklé zapálenie sviečky v Bazilike Narodenia Pána. Deväťročný Matthias Secklehner, ktorý je tohtoročným Dieťaťom svetla, 13. novembra 2024 prevzal Betlehemské svetlo od rakúskych skautov, ktorí ho udržiavali počas celého roka. “Tohtoročné Betlehemské svetlo zapálila už v roku 2023 dvanásťročná Pillar Jarayseh, ktorá ho poslala letecky do Viedne, kde ho prevzal Michael. minuloročné Dieťa svetla. Ten kvôli situácii nemohol vycestovať do Svätej zeme, ako tomu býva zvykom. Od minulého roka teda Betlehemské svetlo horelo vo Viedni, kde ho odvtedy uchovávajú rakúski skauti,” doplnil Suvák.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099 v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia v jeho novodobej histórii od roku 1986 pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo sú bez vyznania.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 8000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok už po 35-krát distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Mária Dirgová
Komunikácia Slovenského skauting
komunikacia@skauting.sk
0940 131 816
www.skauting.sk