Betlehemské svetlo a aktuálne platné obmedzenia

Betlehemské svetlo a aktuálne platné obmedzenia

Betlehemské svetlo a aktuálne platné obmedzenia
Aktuálne

Betlehemské svetlo je už niekoľko dní na Slovensku. Za ten krátky čas sa ho podarilo rozšíriť do mnohých miest a snaha priniesť ho na ďalšie je veľká. No nezabúdame na aktuálne obmedzenia a v plnej miere ich pri šírení tejto vianočnej tradície rešpektujeme. Tento rok totiž nechránime len Betlehemské svetlo, ale i seba a svoje okolie.

Sobota, 19. decembra, prinesie so sebou novú sadu obmedzení týkajúcich sa pohybu osôb. Ide o situáciu, ktorá do značnej miery komplikuje naplnenie myšlienky Betlehemského svetla. Slovenskí skauti sa však so zreteľom na všetky platné pravidlá snažia priniesť Plamienok z Betlehema všade tam, kde ho ľudia čakajú. Nie je to však jednoduchá úloha a preto vás prosíme o pochopenie a zrejme v niektorých prípadoch aj o akceptovanie faktu, že do niektorých lokalít sa ho priniesť jednoducho nepodarí.

Vlaky, hliadky v mestách, kostoly

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme už na úvod avizovali, že vlakový rozvoz Betlehemského svetla nebude realizovaný. Po škrtnutí vlakových spojení sme nútení zrušiť aj miesta/stanoviská v mestách, kde by vám skautské hliadky Svetlo odpálili. Aktuálne pravidlá dovoľujú konanie bohoslužieb a práve na ne sa vám budú skauti snažiť priniesť Svetlo z Betlehema. Domov si ho môžete vziať v rámci sv. omší, tj. v tomto roku si ho môžete odpáliť výlučne v kostole.

Skauti prinesú Betlehemské svetlo do kostolov

Pre roznášanie Betlehemského svetla udelil Slovenský skauting výnimku zo všeobecného zákazu činnosti. Dospelým členom je umožnené, aby doniesli Betlehemské svetlo do kostolov, farností  a na miesta, kde bude Betlehemské svetlo prístupné širokej verejnosti. Vedenie organizácie vníma výnimočnosť aktivít spojených s roznášaním Betlehemského svetla. Pri aktuálne platných pravidlách zákazu vychádzania sa odporúča priniesť svetlo do kostolov. Zakazuje sa roznášať svetlo po domoch a odpaľovanie na verejných priestranstvách. Odporúča sa, aby skupiny prinášajúce Betlehemské svetlo tvorili najviac dvaja dospelí dobrovoľníci.

Informácie na mape

Snažíme sa pre vás zabezpečiť čo najviac informácií ohľadom dostupnosti Betlehemského svetla na našej interaktívnej mape. Je nám však jasné, že vzhľadom na charakter šírenia Svetla – odpálením zo sviečky na sviečku, je v mape zaznačený len vrcholček ľadovca. Predpokladáme, že dostupnosť Betlehemského svetla je mnohonásobne vyššia. Častokrát sa stačí spýtať vo vašom regióne či kostole.

Po Betlehemské svetlo zodpovedne

Bezpečnosť je prvoradá. Tento rok chránime okrem plamienka aj seba a svoje okolie. Na to netreba zabúdať.

Pamätajte na:

  1. Nasadené rúško – majte vždy správne nasadené rúško a prekryté horné dýchacie cesty.
  2. Bezpečná vzdialenosť – myslite na dvojmetrovú vzdialenosť, ktorá chráni vás a aj iných.
  3. Bez kontaktu – vyhnite sa podávaniu rúk a manipulácii s inými predmetmi.
  4. Bez príznakov – ak máte niektorý z príznakov, zostaňte bezpodmienečne doma a postupujte podľa zverejnených odporúčaní.
  5. Vlastná sviečka – prineste si výlučne vlastnú sviečku chránenú pred vetrom.
  6. Dezinfekcia rúk – nezabudnite si vydezinfikovať ruky pri vstupe do kostola.

Ako bezpečne udržiavať Svetlo doma

Prejdite myšou na symboly “plus” a prečítajte si niekoľko zaručených tipov ako bezpečne doma uchovať takýto typ ohňa.

Nehorľavé okolie

Dajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť. Pomocníkom môže byť aj nehorľavá podložka.

Poistka

Ak udržiavate Svetlo s cieľom jeho ďalšieho šírenia, teda odpaľovania, tak je dobré mať poistku v nejakej ďalšej lampe či sviečke, ktorá je na bezpečnom mieste.

Dobre vetraný priestor

Lampu skladujte na dobre vetranom mieste. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto lampa dymí. Treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej.

Chránený proti vetru

Petrolejová lampa má hneď niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie horieť a tiež je sklom chránený pred vetrom, ktorý by ho mohol zhasnúť.

Veľkosť plameňa

Stiahnite plameň na minimum, ak je lampa v kľude. Ušetríte olej a lampa vydrží horieť dlhšie. Pri manipulácii s ňou ho zasa zväčšite, predídete tak jej zhasnutiu.

Veľkosť plameňa

Pri manipulácii s lampou zväčšite pootočením kolieska plameň, predítete tak neplánovanému zhasnutiu.

Zásobník oleja

Kontrolujte jedenkrát za deň množstvo oleja a priebežne ho dopĺňajte. Väčšia lampa dokáže bez dolievania oleja horieť malým plameňom aj dva či tri dni.